Kahramanmaraş Afşin İlçe Devlet Hastanesi

KAHRAMANMARAŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Kahramanmaraş Afşin İlçe Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Çocuk Gelişimi

Güncelleme Tarihi: 02/07/2018

ÇOCUK GELİŞİMİ NEDİR?

Çocuk gelişimi, bir çocuğun yaşamında büyüyüp değiştiği süreci tanımlar. Gelişim anne ve babamızdan bize aktarılan genlerle belirlenir ve aynı zamanda beslenme, yaşam koşulları ve yaşamın her evresindeki deneyimlerin tümünden oluşan çevresel koşullardan etkilenir.

ÇOCUK GELİŞİMİNİ NELER ETKİLER?

Çocuk anne rahmine düştüğü andan itibaren gelişim süreci başlar. Bu süreçte anne babadan alınan genler, doğum öncesi annenin psikolojik durumu ve beslenmesi, doğum sırasında karşılaşılabilecek komplikasyonlar, doğum sonrası çocuğun büyüyüp geliştiği ortam, yaşam koşulları, çevre, okul, beslenme, çocuğun bakımını üstelenen kişi, teknolojik aletler gibi birçok etmen çocuğun gelişimine etki eder.

ÇOCUĞUMUZUN GELİŞİMİNİN NORMAL OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

Çocuklar bireysel farklılıklara sahiptirler. Bu sebeple gelişimleri takip edilirken başka çocuklarla karşılaştırılmamalıdır. Her çocuk kendi gelişim hızında ilerler. Çocuğunuzun normal gelişim gösterip göstermediğini anlamak için öncelikle çocuğunuzu gözlemleyin.  Geç yürüme, göz kontağı kurmama, verilen yönergeleri yerine getirememe, ismine tepki vermeme, iletişime kapalı olma, beslenme sorunları, öfke nöbetleri, ince motor becerilerinde yetersizlik  ve akademik becerilerde gerilik  gibi durumların bir ya da birkaçını farkettiğiniz zaman bir uzmana başvurunuz. Problemleri erken dönemde farketmek çok önemlidir. Çünkü, erken dönemde yapılan müdahaleyle gelişim sürecinde daha kolay ve hızlı yol alınır.

ÇOCUĞUMUZUN SAĞLIKLI GELİŞMESİ İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Gelişim bir bütündür. Sadece beslenmesine dikkat ederek çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim göstermesini sağlamış olmazsınız. Gelişimi; duygusal, sosyal, fiziksel, bilişsel ve dil gelişimi olmak üzere bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Öncelikle çocuğunuzun bir birey olduğunu unutmayın. Onun için kurallar ve sınırlar belirlerken durumu açıklayın ve fikrini alın. Olumlu rol model olun, çünkü çocuk için dünya öncelikle anne ve babadan ibarettir. Çocuğunuzu mümkün olduğunca bağımsızlaştırın, kendi yemeğini yiyebilsin ve özbakım becerilerini yapabilsin. Sosyalleşmesine öncülük edin. Evde tablet, televizyon ve bilgisayar karşısında bırakmayın. Kendini ifade etmesine izin verin, ne çok fazla eleştirin ne de gereksiz yere övgüler yağdırın. Çocuklarınızı dinleyin…

ÇOCUĞUMUZ DA GELİŞİM GERİLİĞİ VARSA NE YAPMALIYIZ?

Gelişim geriliği olan çocuk kaybedilmiş çocuk değildir, aksine kazanmamız gereken bir bireydir. Öncelikle çocuğunuzdaki var olan problemi (tanısı ne ise) kabullenmek çok önemlidir. Bu sure içinde, çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı, özel eğitim uzmanı veya psikolog ile işbirliği içinde çalışınız. Uzmanların yaptığı çeşitli testler sonucunda problemin derecesi ve hangi gelişim alanlarının destekleneceği belirlenir. Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda bir müdahale programı oluşturulur .Aile ve çevreninde destekleyip uyum oluştıracağı ve işbirliği içinde çalışılacağı eğitim ve terapi süreci başlar.